VERSION - en to ru translation catalogue (245 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host.</p>
ru: <h1>Ошибка установления соединения с базой данных</h1>
    <p>Это значит, что либо имя пользователя и пароль в файле<code>wp-config.php</code> неверен или мы не можем связаться с сервером базы данных в<code>%s</code>. Это может означать, сервер базы данных вашего хоста не работает.</p>
    <ul>
    <li>Вы уверены, что указали правильное имя пользователя и пароль?</li>
    <li>Вы уверены, что вы ввели правильное имя хоста?</li>
    <li>Вы уверены, что сервер базы данных запущен?</li>
    </ul>
    <p>Если Вы не знаете, что означают эти термины, вероятно, вы должны связаться с вашим хостером.</p>

en: %s changed - %s
ru: %s изменено - %s

en: %s sets
ru: %s наборы

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>.</p>
ru: <h1>Невозможно выбрать базу данных &#8217;</h1>
    <p>Нам удалось установить соединение с сервером базы данных (что означает ваше имя пользователя и пароль в порядке), но не в состоянии выбрать базу данных <code>%1$s</code> .</p>
    <ul>
    <li>Вы уверены, что она существует?</li>
    <li>Есть ли у пользователя <code>%2$s</code> разрешение на использование базы данных <code>%1$s</code> ?</li>
    <li>В некоторых системах название вашей базы данных добавляется префикс с вашим именем пользователя, так что было бы, как <code>username_%1$s</code>. Может ли это быть проблемой?</li>
    </ul>
    <p>Если вы не знаете, как создать базу данных, вы должны <strong> связаться с вашего хостером</strong>.</p>

en: <strong>ERROR</strong>: Nextend platform %1$s requires MySQL %2$s or higher
ru: <strong>Ошибка</strong>: Платформа Nextend  %1$s требует MySQL %2$s или выше

en: API requests
ru: Запросы API

en: Actions
ru: Действия

en: Active
ru: Активный

en: Add
ru: Добавить

en: Add new
ru: Добавить новый

en: Adobe Creative SDK - Aviary image editor
ru: Adobe Creative SDK - Aviary редактор изображений

en: After you have logged in <a href="https://creativesdk.adobe.com/myapps.html" target="_blank">on this page</a>, click on the "NEW APPLICATION" button!
ru: После того, как вы вошли в систему <a href="https://creativesdk.adobe.com/myapps.html" target="_blank">на этой странице</a>, нажмите на кнопку "Новое приложение"!

en: All
ru: Все

en: Animation
ru: Анимация

en: Animation sets
ru: Наборы анимации

en: Animation settings
ru: Настройки анимации

en: Application Name can be anything
ru: Название приложения может быть любым

en: Apply
ru: Применить

en: Apply as linked
ru: Применить как связанный

en: Arabic
ru: Арабский

en: Are you sure you want to delete?
ru: Вы уверены, что хотите удалить?

en: Async
ru: Асинхронно

en: Autoplay duration
ru: Продолжительность автозапуска

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Bold
ru: Жирный

en: Bold Italic
ru: Жирный Курсив

en: Border
ru: Скругление

en: Border radius
ru: Радиус скругления

en: Box
ru: Бокс

en: Box shadow
ru: Тень бокса

en: Button
ru: Кнопка

en: By default Aviary is limited in the image size up to 1 megapixel. If you would like to edit bigger images, you can ask them (it's free) to enable high resolution image support on your app.
ru: По умолчанию вольер ограничен размером изображения до 1 megapixel.Если вы хотите редактировать большие изображения, вы можете задать их (это бесплатно), чтобы включить высокое разрешение изображения в вашем приложении.

en: CURL disabled in your php.ini configuration. Please enable it!
ru: CURL отключен в php.ini configuration. Пожалуйста, включите его!

en: Cancel
ru: Отмена

en: Capitalize
ru: Заглавными

en: Character set
ru: Набор символов

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose a file to import
ru: Выберите файл для импорта

en: Choose images
ru: Выберите изображения

en: Clear cache
ru: Сброс кэша

en: Clear tab
ru: Очистить вкладку

en: Click the "ADD APPLICATION" button
ru: Нажмите кнопку "Добавить приложение"

en: Client ID
ru: ID клиента

en: Client secret
ru: Секрет клиента

en: Color
ru: Цвет

en: Combine
ru: Скомбинировать

en: Configuration
ru: Настройки

en: Configure
ru: Настроить

en: Content list
ru: Список контента

en: Count
ru: Количество

en: Create action for click or tap.
ru: Действие по наведению или клику мышки.

en: Create lightbox from image, video or iframe.
ru: Создать лайтбокс из изображения, видео или встроенного фрейма.

en: Create set
ru: Создать набор

en: Curl
ru: Завиток

en: Cyrillic
ru: Кириллический

en: Dashboard
ru: Панель инструментов

en: Dashed
ru: Пунктирная

en: Database error
ru: Ошибка базы данных

en: Database error %1$s for query %2$s
ru: Ошибка БД %1$s для запроса %2$s

en: Database error %1$s for query %2$s made by %3$s
ru: Ошибка БД %1$s для запроса %2$s

en: Decoration
ru: Оформление

en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Default Google font charset for admin]
en: latin
ru: латинский

en: Default family
ru: Базовый шрифт

en: Delay
ru: Задержка

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete and never show again
ru: Удалить и больше не показывать

en: Delete set
ru: Удалить набор

en: Desktop
ru: Компьютер

en: Desktop Retina
ru: Сетка компьютера

en: Desktop image is empty!
ru: Компьютер, фонового рисунка нет!

en: Devanagari
ru: Девана́гари

en: Direction
ru: Направление

en: Do you really want to delete the set and all associated %s?
ru: Вы действительно хотите удалить набор и все связанное с ним %s?

en: Done
ru: Готово

en: Dot
ru: Точка

en: Dotted
ru: Пунктирный

en: Double
ru: Двойной

en: Drop files anywhere to upload or
ru: Перетащите файлы с любого места, чтобы загрузить или

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Easing
ru: Смягчение

en: Edit
ru: Редактировать

en: Empty
ru: Пустой

en: Enabled
ru: 
    Включено

en: Event
ru: Событие

en: Event name
ru: Название события

en: Examples
ru: Примеры

en: Expert
ru: Эксперт

en: Extra CSS
ru: Дополнительный CSS

en: Family
ru: Семейство

en: Fill the captcha
ru: Заполните капчу

en: Folder is missing!
ru: Каталог не найден

en: Folders
ru: Папки

en: Font
ru: Шрифт

en: Font manager
ru: Менеджер шрифтов

en: Font sets
ru: Наборы шрифтов

en: Font settings
ru: Настройки шрифта

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Fonts Configuration
ru: Настройки шрифтов

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Generate
ru: Создать

en: Get Adobe Creative SDK API access
ru: Adobe Creative SDK API доступ

en: Go to
ru: Перейти к

en: Go to slide
ru: Перейти к слайду

en: Go to slide ID
ru: Перейти к слайду ID

en: Got it!
ru: Понял!

en: Greek
ru: Греческий

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heading active
ru: Заголовок активный

en: Help
ru: Подсказка

en: Hold down the ctrl (Windows) or command (MAC) button to select multiple options.
ru: Удерживайте клавишу CTRL (Windows) или кнопку Command (Mac), чтобы выбрать несколько вариантов.

en: If you have already registered to Adobe, you can skip this step. If not, please <a href="https://creativesdk.adobe.com/myapps.html" target="_blank">register</a>!
ru: Если вы уже зарегистрированы в Adobe, вы можете пропустить этот шаг. Если нет, пожалуйста,  <a href="https://creativesdk.adobe.com/myapps.html" target="_blank">зарегистрируйтесь</a>!

en: Image
ru: Изображения

en: Image manager
ru: Менеджер изображений

en: Images
ru: изображения

en: Insert
ru: Вставить

en: Inset
ru: вставка

en: Instant out
ru: Мгновенный выход

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Letter spacing
ru: Межбуквенный интервал

en: Line height
ru: Высота строки

en: Link
ru: Ссылка

en: Load GSAP on frontend
ru: Загрузите GSAP на фронтенд

en: Load jQuery on frontend
ru: Загрузите jQuery на фронтенд

en: Log in
ru: Вход

en: Log out
ru: Выход

en: Login
ru: Логин

en: Loop
ru: Цикл

en: Lowercase
ru: Строчные

en: Manage
ru: Управлять

en: Menu item
ru: Пункт меню

en: Minify
ru: Уменьшить

en: Missing parameter: %s
ru: Отсутствует параметр: %s

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Mobile retina
ru: Мобильный сетка

en: Name
ru: Название

en: Next slide
ru: Следующий слайд

en: No image
ru: Нет изображения

en: No permission: %s
ru: Нет разрешения: %s

en: No search term specified. Showing recent items.
ru: Поисковый запрос не задан. Показаны недавние элементы.

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Нормальная

en: Normal Italic
ru: Нормальный курсив

en: Not %s
ru: Нет %s

en: Not editable
ru: Не редактируется

en: Offset
ru: Смещение

en: One per line
ru: Один в строке

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Options
ru: Опции

en: Outset
ru: Начало

en: Overwrite current
ru: Переписать текущий

en: Paragraph
ru: Абзац

en: Password
ru: Пароль

en: Pause
ru: Пауза

en: Platform must be "Web"
ru: Платформа должна быть "Web"

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Please fill the name field!
ru: Заполните название!

en: Preset font families
ru: Установки шрифта

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Previous slide
ru: Предыдущий слайд

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename set
ru: Переименовать набор

en: Repeat
ru: Повторение

en: Repeatable
ru: Повторяется

en: Rotate
ru: Повернуть

en: Save
ru: Сохранить

en: Save as
ru: Сохранить как

en: Save as new
ru: Сохранить как новую

en: Save as new animation
ru: Сохранить как новую анимацию

en: Save as new font
ru: Сохранить как новый шрифт

en: Save as new style
ru: Сохранить как новый стиль

en: Saved.
ru: Сохранено.

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scroll to
ru: Выделите

en: Scrolls to the bottom of the page
ru: Прокручивается внизу страницы

en: Scrolls to the top of the page
ru: Прокручивается в верхней части страницы

en: Security token mismatch
ru: Несоответствие маркеров безопасности

en: Security token mismatch. Please refresh the page!
ru:  Несоответствие маркеров безопасности. Пожалуйста, обновите страницу!

en: Select
ru: Выберите

en: Select a page or a blog post from your WordPress site.
ru: Выберите страницу или запись с сайта.

en: Select article or menu item from your site.
ru: Выберите статью или пункт меню вашего сайта.

en: Select files
ru: Выберите файлы

en: Set
ru: Установить

en: Set added
ru: Набор добавлен

en: Set is not editable
ru: Набор не редактируется

en: Set renamed
ru: Набор переименовали

en: Sets
ru: Наборы

en: Settings
ru: Настройки

en: Show Joomla admin footer
ru: Показать  админа Joomla в футере

en: Show only errors
ru: Показывать только ошибки

en: Showing items match for "%s"
ru: Показаны элементы совпадения "%s"

en: Simple
ru: Простой

en: Single
ru: Единый

en: Size
ru: Размер

en: Skew
ru: Наклон

en: Slide ID
ru: Слайд ID

en: Slide event
ru: Событие слайда

en: Slide index
ru: Слайд index

en: Slide title
ru: Название слайда

en: Special zero
ru: Специальный ноль

en: Start delay
ru: Задержка пуска

en: Static
ru: Статический

en: Stop
ru: Стоп

en: Style
ru: Стиль

en: Style manager
ru: Управление стилем

en: Style sets
ru: Наборы стилей

en: Style settings
ru: Настройки стилей

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tablet Retina
ru: Планшет сетка

en: Telugu
ru: Телугу

en: Text
ru: Текст

en: Text align
ru: Выравнивание текста

en: Text shadow
ru: Тень текста

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ru: Внесенные изменения будут утеряны, если вы уйдете со страницы.

en: The query argument of %s must have a placeholder.
ru: Аргумент запроса %s должен быть заполнен.

en: Then you can copy and paste your Client ID and Client secret to this form and Save it
ru: Затем вы можете скопировать и вставить ваш ID клиента и секрет клиента в эту форму и сохраните его

en: There are no messages to display.
ru: Нет сообщений

en: Transform
ru: Трансформировать

en: Unable to contact with the licensing server, please try again later!
ru: Не удалось связаться с сервером лицензирования, пожалуйста, повторите попытку позже!

en: Unable to delete the set
ru: Невозможно удалить набор

en: Unexpected error
ru: Неожиданная ошибка

en: Unexpected error: %s
ru: Неожиданная ошибка: %s

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: User name
ru: Имя пользователя

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Visual do not exists
ru: Отображение не существует

en: Width
ru: Ширина

en: Word spacing
ru: Интервал между слов

en: Write a short description about your site
ru: Краткое описание вашего сайта

en: Yes
ru: Да

en: You are not allowed to upload!
ru: Вам запрещено загружать!

en: You can use any jQuery selector to scroll to a specific element on the page. Example: "#pricing" scrolls to the element with the id of "pricing".
ru: Вы можете использовать любой селектор jQuery, чтобы перейти к определенному элементу на странице. Пример: "#pricing" прокручивается к элементу с id "pricing".

en: animation
ru: Анимация

en: animations
ru: анимация

en: error
ru: ошибка

en: font
ru: шрифт

en: fonts
ru: шрифты

en: image
ru: Изображение

en: images
ru: изображения

en: notice
ru: примечание

en: style
ru: Стиль

en: styles
ru: стили

en: success
ru: успех

en: visual
ru: визуальный

en: visuals
ru: визуальные
